Często spotykam się z ludźmi, którzy uważają, że prowadzą zdrowy styl życia, bo dobrze się odżywiają oraz prowadzą aktywny tryb życia. Ale jak pytam jak u nich jest ze snem, o której chodzą spać i ile godzin śpią, to następuje zaskoczenie.
Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu
Podczas snu regeneruje się nasze ciało, umysł i wszystkie narządy wewnętrzne. Odpoczywamy, naprawiamy, to tak jakbyśmy pobierali paliwo na następny dzień. W związku z tym żeby móc dobrze funkcjonować i być zdrowym musimy się porządnie wyspać. Jednak nie wystarczy spać 8 godzin żeby prawidłowo „napełnić bak”. Czasami śpimy długo i czujemy się źle, ciężko i jesteśmy nadal zmęczeni. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego zazwyczaj jest zbyt późne chodzenie spać lub zła jakość snu. Coraz częściej ludzie cierpią na bezsenność lub częste wybudzanie się ze snu. Nasze ciało nie funkcjonuje dobrze, gdy pozbawione jest wypoczynku w porze wypoczynku.
Co to oznacza
Dobrze jest pamiętać, że nasz organizm działa zgodnie z rytmem natury. Idziemy spać jak robi się ciemno i wstajemy jak zaczyna robić się widno, czyli najodpowiedniejsze godziny na sen to 22:00 – 6:00. Jest to czas energii trawienia, metabolizmu i oczyszczania. Świat w którym żyjemy powoduje, że często o tym zapominamy lub nawet o tym nie wiemy. Będąc w pędzie życia ignorujemy nasze potrzeby związane z wypoczynkiem. Chodzimy spać zbyt późno, śpimy za krótko, często jakość naszego snu jest nieodpowiednia. Również nie dbamy o komfort miejsca do spania.
Co się dalej dzieje
Nieodpowiednia ilość snu zaburza nasz metabolizm i zaczynamy przybierać na wadze. Zbyt krótki sen powoduje, że nie możemy także zrzucić zbędnych kilogramów. Jednak nie są to jedyne dolegliwości jakie spowodowane są niedbaniem o wypoczynek nocny. Kłopoty z odpornością, tarczycą, cukrzycą, alergią, nietolerancją pokarmową zaczynają się właśnie z braku snu.
Co możemy zrobić
Tak jest teraz, ale nie oznacza, że tak musi być. Przecież możemy to wszystko zacząć układać, porządkować, zmieniać. Jeżeli dużo nam brakuje żeby kłaść się spać o 22:00, to zacznijmy zbliżać się do tej godziny małymi krokami. Postarajmy się już dzisiaj pójść spać 15 min. wcześniej niż zazwyczaj i w swoim tempie co tydzień bądźmy bliżej poprawy naszego snu i zdrowia i godziny 22:00.
A co gdy nie ma możliwość pójścia spać o 22
Jeżeli pracujesz na zmiany i nie masz możliwości być w łóżku co wieczór o 22:00, ani też po pracy nocnej przespać całego dnia, to w tej sytuacji staraj się zadbać o jakość snu. Długość snu i ilość jest tak samo ważna jak jego jakość. W sytuacji pracy zmianowej ważne jest żeby przespać kilka godzin snem dobrej jakości. Bez względu na to, o której się położymy spać. Jeżeli wracasz z pracy rano, to postaraj się żeby przygotować miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz najmniej narażona/y na hałasy. Jeżeli nie masz takiej możliwości możesz użyć stoperów do uszu, to pozwoli na wyciszenie hałasów dnia. Zasłoń okna, weź ciepłą kąpiel przed snem, możesz również napić się ciepłego mleka migdałowego z cynamonem, kurkumą i miodem lub herbaty z lawendy bądź chmielu. Przed snem staraj się nie oglądać telewizji, ani nie korzystać z internetu. Jeżeli pracujesz w nocy, nie pij lub ogranicz kawę i inne napoje energetyczne, staraj się też nie jeść ciężkiego jedzenia. Pij ciepłą wodę lub herbatę. Bardzo pomocne jest posiadanie termosu z ciepłym napojem. Jeżeli jesz w nocy, to proponuję lekkie, ale ciepłe jedzenie (może to być zupa). To również wpłynie na jakość twego snu po powrocie do domu. Pamiętaj, że ważny jest rytm, nawet jeżeli będzie on przesunięty. Ważne jest żeby pamiętać o wypoczynku, to daje nam energię i zdrowie. Postaraj się przespać kilka godzin i dać organizmowi chociaż tyle na regenerację. Jeżeli wracasz z pracy po godzinie 22, to przygotowanie do snu może być takie jak wcześniej opisałam. A potem jak najszybciej do spania.
Jednak w dni kiedy spędzasz noc w domu namawiam na wczesne chodzenie spać ?
A.