Ajurweda zaleca oczyszczanie dwa razy do roku. Najlepszy czas na przeprowadzenie detoksu to wiosna i jesień. Jest to czas na oczyszczenie i wzmocnienie naszego ciała oraz umysłu.
Jednak na co dzień również możemy zadbać o nasze ciało i stopniowo uwalniać od gromadzących się w nim toksyn.
Skąd biorą się toksyny w naszym ciele
Niestrawione resztki pokarmu
Niestawione emocje
Niewłaściwa dieta
Niewłaściwe używanie zmysłów
Niewłaściwy styl życia
Jak rozpoznać czy zalegają w nas toksyny
Matowa skóra i oczy
Nieprzyjemny smak w ustach i obłożony język rano
Silny, przykry zapach z ust
Mętny, ciemny lub bezbarwny mocz
Słabe trawienie, zaparcia lub/i biegunki
Utrata apetytu
Bóle stawów, bóle głowy
Zmęczenie
Problemy z jelitami
Co możesz robić codziennie żeby pozbywać się toksyn z organizmu na bieżąco:
CZYSZCZENIE JĘZYKA
Rano, zanim jeszcze cokolwiek wypijesz lub zjesz, przyjrzyj się swojemu językowi w lusterku. Jeśli jest na nim biały (kapha), żółtawy (pitta) lub czarniawy (vata) nalot, to oznacza, że w Twoim układzie pokarmowym znajdują się toksyny. Regularne czyszczenie języka korzystnie wpływa na Twoje zdrowie i pomaga w w powrocie do równowagi.
Za pomocą czyścika do języka lub łyżeczką do herbaty, sięgając jak najdalej możesz, delikatnie naciskając, zeskrobać nalot z języka. Zrób to kilka razy, za każdym razem należy opłukać narzędzie. Następnie umyj zęby.
Codziennie czyszcząc język usuwasz nagromadzone w ustach w ciągu nocy toksyny oraz bakterie. Poza tym masujesz organy przewodu pokarmowego, których odpowiedniki znajdują się na języku.
SZCZOTKOWANIE CIAŁA – MASAŻ CIAŁA NA SUCHO
Do masażu ciała na sucho możemy użyć szczotki o naturalnym włosiu. Szczotkowanie ciała wykonujemy rano, przed prysznicem. Masaż ciała na sucho poprawia krążenie krwi, usuwa toksyny z organizmu oraz złuszcza suchy naskórek.
Zaczynamy od stóp i przesuwamy szczotkę ku górze, dość mocno naciskając. Przesuwamy szczotką w linii prostej, wzdłuż kości, a okrężnymi ruchami dookoła stawów. Udom i pośladkom poświęcamy więcej czasu, ponieważ zazwyczaj zawierają więcej tkanki tłuszczowej przez co gromadzą więcej toksyn. Przechodzimy ku górze do ramion i szyi, kontynuuj ruchy wciąż ku górze. Możemy wymasować również głowę.
Zabieg jest bardzo pobudzający i dlatego nie polecam go wieczorem. Najlepiej sprawdzi się u osób, które funkcjonują w dużym stresie lub po ciężkich przeżyciach lub dla tych, które potrzebują pobudzić energię do działania.
SAUNA – GORĄCA KĄPIEL
Sauna jest jednym z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów na oczyszczanie ciała z nagromadzonych toksyn. Jest również sposobem na poprawę odporności. Poprzez chłodne, ciepłe, gorące, suche i wilgotne powietrze masujemy naszą skórę, mięśnie oraz układ krwionośny. Dzięki saunie pocimy się intensywnie, a to powoduje, że przez pory skóry pozbywamy się z organizmu nagromadzonych toksyn.
Zasady korzystania z sauny:
W saunie przebywamy 5 – 15 min.
Po wyjściu odpoczywamy 10 – 15 min.
Wchodzimy 2 – 3 razy
Podczas pobytu w saunie oraz odpoczynku pijemy ciepłą wodę lub herbatę
Po wyjściu z sauny spłukujemy się najpierw ciepłym prysznicem, a następnie zimnym
Podczas korzystania z sauny nie pijemy kawy i alkoholu
SSANIE OLEJU LUB PŁUKANIE UST OLEJEM (GANDUSHA)
Płukanie ust olejem to ajurwedyjski sposób na oczyszczanie ust i ciała. Polega on na tym, że bierzemy ok. łyżki oleju do ust i przez ok. 10 min. przepuszczamy go przez zęby. Zabieg ten wykonujemy codziennie. Dzięki temu metodzie zmniejszamy ilość bakterii w ustach, na dziąsłach, policzkach i na języku, zapobiegamy przykremu zapachowi z ust oraz próchnicy zębów. Ponadto pomaga ona wybielić zęby, oczyścić całe ciało. Regularne ssanie oleju wyciąga toksyny z całego ciała.
Płukanie ust możemy zacząć olejem, który akurat posiadamy w naszej kuchni. Jeżeli masz problem z krwawiącymi dziąsłami lub chcesz wybielić zęby polecam używać oleju kokosowego. Ajurweda uwielbia olej sezamowy i zaleca jako uniwersalny dla każdego. Oba te oleje mają właściwości antybakteryjne.
Najlepiej wykonywać tę czynność podczas porannego rytuału, przed jedzeniem i piciem. Nasz organizm przez całą noc wyrzuca z siebie toksyny, część z nich ląduje na języku i na policzkach ssanie oleju pozwala na zebranie ich i wyprowadzenie z ciała.
Zacznij od ilości oleju, która jest odpowiednia dla Ciebie, a z czasem zwiększaj ilość oleju w ustach. Trzymając olej w ustach, od czasu do czasu delikatnie przesuwaj go w buzi. Pozostaw olej w ustach przez tyle czasu ile dasz radę i z każdym dniem wydłużaj ten czas.
Kiedy skończysz, po prostu wypluj olej. Taki zużyty olej będzie miał mleczną i pienistą konsystencję.
PIJ WIĘCEJ CIEPŁEJ WODY
Kiedy tylko się obudzisz, spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy i dobrze zacznij dzień, który masz przed sobą. Zacznij od szklanki ciepłej lub gorącej wody. Pij małymi łykami pozwalając sobie na chwilę spokoju. Wycisz układ nerwowy, zatrzymaj pośpiech, przygotuj układ pokarmowy na przyjęcie posiłku. Poczuj jak ciepła woda przez Ciebie przepływa i budzi do życia po nocy.
Stopniowo zwiększaj ilość wypijanej wody aż dojdziesz do ilości wystarczającej, żeby sprowokować wypróżnienie. Naszym celem jest regularne wypróżnianie. Najlepiej w ciągu godziny od wstania.
OCZYSZCZAJĄCE ODDYCHANIE
Nadi shodhana, oczyszczający oddech, jest z pewnością najbardziej znaną ze wszystkich pranajam jogi. Ma ona na celu oczyszczenie nadi (subtelnych kanałów ciała), ponieważ tylko wówczas prana, czyli energia życiowa może przez nie płynąć.
Jak wykonać
Na początek jak ułożyć ręce do oddechów
Klasyczny układ wykonywany prawą dłonią: kciuk zamyka prawe nozdrze, palce serdeczny i mały lewe. Palce wskazujący i środkowy nie są wykorzystywane i spoczywają ugięte w kierunku wnętrza dłoni. Palce zamykające nos ( kciuk i palce serdeczny i mały) umieszczamy po boku w tym miejscu nosa, gdzie zaczyna się kość, tuż nad skrzydełkiem. Wtedy wystarczy tylko lekko docisnąć, aby zamknąć nos.
I zaczynamy
Przez lewe nozdrze wdychamy powietrze, zatrzymujemy oddech tak długo, jak tylko możliwe, a następnie wydychamy przez prawe nozdrze. Następnie wdychamy przez prawe nozdrze, stopniowo wypełniając klatkę piersiową. I tak samo, jak poprzednio, powoli wydychamy przez lewe nozdrze. Wciąż wdychamy przez to nozdrze, przez które poprzednio wypuściło się powietrze. Regularna praktyka może w ciągu sześciu miesięcy oczyścić wszystkie kanały przepływu energii życiowej.
MASAŻ CIAŁA OLEJEM (ABHYANGA)
Abhyanga, czyli masaż – automasaż całego ciała olejem, stymulujący układ limfatyczny i usuwający toksyny z organizmu. Nieodłączny rytuał podczas pełnego oczyszczania.
Wskazany również jako codzienna praktyka dla poprawy równowagi ciała i umysłu.
Praktyka ta zalecana jest każdego, jednak może zależeć od klimatu i pory roku.
Przeciwskazaniem może być miesiączka, ciąża, gorączka, otwarte skaleczenia.
Olej do masażu dobrze jest dobrać pod względem swoich potrzeb.
Osobom typu Vata, które mają w sobie dużo zimna, drżenia zaleca się ciężkie oleje rozgrzewające: olej sezamowy, migdałowy lub z awokado.
Osobom typu Pitta, które mają w sobie dużo ciepła, złości najlepsze są lekkie oleje chłodzące: kokosowy, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub ghee.
I osoby typu Kapha, które charakteryzują się zimnem, brakiem energii i zastojem powinny używać energetyzujące oleje rozgrzewające: olej z gorczycy lub szafranu.
Jeżeli masz wątpliwości, który olej powinnaś wybrać, to polecany dla każdego jest olej sezamowy.
Jak zrobić automasaż
1. Buteleczkę z olejem umieść ją w kubku z gorącą wodą. Do całego zabiegu będziesz potrzebować około ćwierci szklanki oleju. Rozbierz się i połóż ręcznik albo matę na podłodze, na wypadek kapania oleju.
2. Nalej troszkę oleju w zagłębienie dłoni i potrzyj je. Nakładaj olej zaczynając od głowy i schodź niżej, aż do podeszw stóp.
3. Stopniowo nakładaj olej na poszczególne części ciała.
4. Masuj głowę, okrężnymi ruchami masując twarz. Wcieraj olej w górę i w dół długich kości, zaś w stawy wcieraj ruchami okrężnymi. Zachowaj szczególną ostrożność i delikatność przy wcieraniu oleju w dookoła piersi. Wmasuj olej w brzuch w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kiedy to robisz, wyślij swemu ciału miłość i uzdrawiające myśli, koncentrując się na miejscach zdaniem chorych lub osłabionych. Napełnij te miejsca jeszcze większą ilością miłości!
4. Jeśli to możliwe, pozostaw olej na skórze przez około 10-15 minut.
5. Skończywszy masaż wejdź pod bardzo ciepły prysznic. Nie używaj mydła do zmycia oleju. W ten sposób film ochronny pozostanie na skórze i wspierał Twoje ciało. Jeśli tylko pozwolimy skórze korzystać z dobrodziejstwa oleju, będzie zdrowsza. Jeśli nie masz czasu na masaż całego ciała, zajmij się chociaż stawami, głową i stopami.
DZBANUSZEK NETI (NETI POT)
Neti pot to naczynko przypominające niewielki imbryczek, służący do irygacji i płukania nozdrzy. Nos jest pierwszą linią obrony przed toksynami środowiskowymi. Dzbanuszek do płukania nosa oczyszcza wszystko, co przeszkadza włoskom w nosie stanowić skuteczną ochronę przeciw zanieczyszczeniom. Dzbanuszek do czyszczenia nosa to bardzo dobry pomysł, jeśli dokuczają ci alergie sezonowe lub oczyszczacz się. Używana do tego słona woda pomaga zmniejszyć stany zapalne lub wypłukać zatoki oraz pozbyć się alergenów.
Do dzbanuszka należy nalać wrzątek, ale poczekać aż woda w nim ostygnie do przyjemnie ciepłej temperatury. Następnie dodać ¼ łyżeczki soli neti (soli specjalnie opracowanej dla tej metody). Napełnij dzbanuszek do płukania nosa wodą i ustaw głowę tak, żeby była przechylona do jednego ramienia, zaś podbródek nie był zbyt wysunięty do przodu ani do tyłu. Oddychaj przez usta. Delikatnie nalej jedną miarkę wody do jednego nozdrza. Jeśli poczujesz wodę w uchu, zbytnio odchyliłeś głowę do tyłu. Jeśli zaś czujesz wodę w zatokach, za bardzo pochyliłeś głowę do przodu. Oddychaj naturalnie przez usta. Kiedy woda przepłynie przez oba nozdrza, delikatnie wydmuchaj nos. Powtórz tę czynność dla drugiego nozdrza. Po ostatnim wydmuchaniu nosa, warto jest pochylić głowę do przodu i wykonać „wiatrak” rękoma albo też pochylić się w przód, chwycić lewą kostkę stopy prawą ręką i spojrzeć w górę, w lewo, po czym powtórzyć tę samą czynność dla prawej strony.