Obiad powinien być naszym głównym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego:
zjedz takie śniadanie żebyś mogła pomyśleć o przygotowaniu obiadu,
zjedz taki obiad żebyś nakarmiła siebie na cały dzień,
zjedz taką kolację żebyś mogła spokojnie zasnąć
Najlepsze godziny na spożycie obiadu, to pomiędzy 12:00 a 14:00, wtedy kiedy nasz ogień trawienny jest najsilniejszy. Spożywając w tych godzinami największy posiłek mamy największą szansę na jego prawidłowe strawienie. Dobry obiad, to odpowiednia zawartość białka. Jeżeli nasz obiad będzie miał w swoim składzie strączki, ryby lub mięso, to zapotrzebowanie na dużą i ciężką kolację oraz przekąski zacznie znikać. Najlepszą propozycją obiadu jest oczywiście ciepły posiłek, zwłaszcza podczas zimnej pory roku. Gotowanie jedzenia wykonuje dwa zadania:
1. Ogrzewa je, by poprawić przepływ krwi w układzie pokarmowym i poprawić trawienie
2. Ułatwia trawieni, gdyż surowe warzywa są po prostu trudne do strawienia. Możesz je ugotować na parze, podgrzać na patelni z odrobiną masła, czy sparzyć wrzątkiem, ale daj swojemu trawieniu fory. Gotowanie przy użyciu ghee (klarowanego masła) sprawia, że stają się jeszcze łatwiejsze do strawienia, bo ghee wzmacnia agni.
Moje propozycje na obiad:
Gołąbki z soczewicą i białą kaszą gryczaną
Kapusta włoska
Kasza biała gryczana
Czerwona soczewica
Dynia
Pieczarki
Cebula
Zielona pietruszka lub mięta
Sól, pieprz,
W garnku z osoloną wodą gotujemy w całości kapustę włoską, aż do miękkości. Ugotowaną odstawiamy do ostygnięcia. Soczewicę gotujemy z liściem laurowym, zielem angielskim oraz kurkumą. Kaszę gryczaną gotujemy w osolonej wodzie do kleistej konsystencji. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle klarowany aż się zarumieni. Następnie dorzucamy pokrojone w drobną kostkę pieczarki. Na koniec smażenia dodajemy sól i pieprz.
Farsz: Do miski wrzucamy ugotowaną kaszę, soczewicę, cebulę z pieczarkami i mieszamy. Dodajemy pokrojoną drobno zieloną pietruszkę lub miętę. Doprawiamy solą i pieprzem oraz majerankiem.
Sos. Dynię kroimy w drobną kostkę i gotujemy w niewielkiej ilości wody lub bulionu. Gotujemy aż dynia nam się zacznie rozpadać. Następnie blendujemy na pulpę. Na patelni podsmażamy na złoty kolor pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy pulpę dyniową i gotujemy całość jeszcze przez chwilę. Doprawiamy solą oraz pieprzem.
Zawijanie gołąbków: odcinamy po jednym liściu kapusty i usuwamy grube części. Kilka liści zostawiamy do wyścielenia garnka, w którym będziemy gotować gołąbki. Na liść nakładamy farsz i zawijamy gołąbka. Gołąbki układamy w garnku, wyłożonym kilkoma liśćmi kapusty. Wlewamy niewielką ilość wody lub bulionu i dusimy pod przykrywką przez 15 minut. Ugotowane gołąbki polewamy sosem dyniowym.
Papryka nadziewana kaszą jaglaną
Średnie papryki, mogą być w różnych kolorach
Kasza jaglana
Marchewka
Zielony groszek
Zielona pietruszka
Cebula
Ścinamy kapelusz papryki i czyścimy ją od środka. Następnie nacieramy ją w środku oliwą, solą i pieprzem. Cebulę kroimy w kostkę, marchewkę ścieramy na grubych oczkach. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i smażymy cebulę aż się zarumieni. Następnie dodajemy marchewką i dorzucamy zielony groszek. Kaszę jaglaną gotujemy w osolonej wodzie do kleistej konsystencji. Po przestudzeniu dodajemy do kaszy podsmażone warzywa i pokrojoną drobno zieloną pietruszkę. Mieszamy wszystko i doprawiamy solą i pieprzem. Nadziewamy paprykę. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Paprykę pieczemy ok. 25 minut w 180 stopniach.
Gulasz warzywny z białą fasolą
Marchewka
Pietruszka
Papryka
Cebula
Fasola biała
Bulion
Sól, pieprz kajeński, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek
Fasolę namaczamy na noc. Następnie gotujemy przez ok. 1,5 h z liściem laurowym, zielem angielskim i majerankiem. Na koniec gotowania dodajemy sól. W garnku na maśle klarowanym prażymy kminek, wrzucamy i podsmażamy pokrojoną w piórka cebulę. Dorzucamy pokrojoną w kosteczkę marchewkę, pietruszkę i paprykę. Dodajemy ugotowaną fasolę i zalewamy gorącym bulionem. Doprawiamy rozmarynem, pieprzem kajeńskim oraz solą. Gotujemy ok. 30 min. Podajemy z kaszą lub ryżem oraz kiszonym ogórkiem lub burakiem kiszonym.
Makaron z warzywami
Cukinia
Pomidory
Soczewica czarna
Szpinak
Cebula
Makaron spaghetti
Sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Soczewicę czarną gotujemy w wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim, ok. 40 minut. Na patelni na maśle klarowanym podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę. Następnie dodajemy cukinię pokrojoną w półtalarki. Podsmażamy wszystko razem. Na koniec dorzucamy szpinak oraz soczewicę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołowa. Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Makaron polewamy sosem warzywnym. Dobrze się komponuje z kiszonkami.
Kasza gryczana z kurkami i dynią
Dynia
Kurki
Cebula
Kasza gryczana palona
Koperek zielony
Sól, pieprz,
Na patelni na maśle klarowanym podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Jak cebula się zarumieni dodajemy kurki. Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę dynię. Wszystko podsmażamy i na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Kaszę gotujemy w osolonej wodzie. Łączymy kaszę z warzywami oraz posypujemy koperkiem.